W domu… spokojniutcy!

Ich rozmowa jest jak najlepsza piosenka, której można słuchać bez końca. Znają się od lat i bardzo lubią. „Marylko, kiedy ja u Ciebie ostatnio zjadłem te kołduny, placki ziemniaczane, ten żurek, te ziemniaczki, to był miód” – rozpływa się jeden z najpopularniejszych polskich polityków. A Maryla jest dociekliwa. „Dałeś kiedyś komuś w pysk, stając w obronie kobiety?”. Ryszard Kalisz nie unika odpowiedzi. Dotąd takie rozmowy prowadzili jedynie podczas prywatnych spotkań. Dla „Gali” zrobili wyjątek.

Co to jest męskość? Jak to jest być mężczyzną, w dodatku mającym władzę?

Męskość…mhm… Odpowiedzieć na to pytanie jest tak samo trudno, jak odpowiedzieć na pytanie, co to jest kobiecość. Może więc odpowiem „a contrario” (przeciwnie – przyp red.). Kobiecość to jest cała wspaniałość kobiety.

Ale ja pytam, kiedy Ty się czujesz męski?

…Poczekaj. Kobiecość wynika z każdego przejawu jej mądrości, osobowości, zachowania, bycia. To jest coś, co kobieta po prostu ma. Tak samo mężczyzna może mieć męskość. Poza tym mężczyzna musi być odpowiedzialny za kobietę, za wszystkich swoich bliskich, musi być osobą, która bardzo rozsądnie zastanawia się nad życiem, ma determinację, aby to życie przejść razem z kobietą w sposób taki, który będzie jej odpowiadał. Męskość to również umiejętność podania ramienia kobiecie tak, aby ta mogła się w nim schronić.

A dałeś kiedyś komuś w pysk, stając w obronie kobiety?

W obronie kobiet występowałem. W dzieciństwie stawałem w obronie mojej starszej o dwa lata siostry, z którą wychowywaliśmy się na warszawskich Bielanach. Zdarzyło mi się parę razy poskromić tych, którzy niekulturalnie się wobec niej zachowywali.

Każdy facet chce mieć władzę?

Często spotykam się z teoriami, że kobiety potrzebują mężczyzn, którzy mają władzę, natomiast w moim przypadku nigdy to się nie sprawdzało, bo ja nie czuję, że mam jakąkolwiek władzę. Kiedy pełniłem pewne wysokie funkcje, to starałem się, żeby nikomu nie pokazać, że mam władzę. Dlatego kobiety, które były ze mną, kobiety mi najbliższe, zawsze wiedziały, że w życiu osobistym, nawet jak sprawowałem funkcje konstytucyjne, to im tego nie okazywałem.

Wierzysz w swoje posłannictwo?

Jako prawnika, jako posła. Wierzę. I od razu podkreślam: nie jestem politykiem partyjnym.

Ale po coś jesteś w polityce?

Nie jestem w polityce po to, żeby osiągnąć jakieś stanowiska. Tak naprawdę jestem po to, żeby działać na rzecz praw i wolności ludzi.

Wierzysz, że możesz coś zrobić?

Dużo już zrobiłem.

To dlaczego sądownictwo, wymiar sprawiedliwości w Polsce jest często taki beznadziejny? Bywa, że niesprawiedliwy. Czemu są niejasne przepisy, czemu sądy – co się zdarza – interpretują, a nie opierają się na jednoznacznych zasadach?

Bo na to złożyło się wiele przyczyn, również tych mentalnie związanych z niektórymi ludźmi, którzy wykonują związane z sądownictwem i wymiarem sprawiedliwości zawody. Począwszy od 1995 roku w parlamencie jest coraz mniej prawników. Efekt? Decyzje prawne podejmowali politycy – nie na podstawie racjonalnych przesłanek w stosunku do wymiaru sprawiedliwości, tylko na podstawie potrzeb swojego wizerunku.

Czy masz na to wpływ? Aby na przykład szybciej odbywały się rozprawy sądowe? Ludzie czekają latami.

A to musi się zmienić. Oczywiście. I ja to próbowałem zrobić w 2003 roku. Wtedy zmieniłem przepis dotyczący procedury postępowania w przypadku procesów cywilnych. Walczyłem, żeby odbywały się kontradyktoryjnie: to znaczy, żeby nie tyle sędzia miał obowiązek wyjaśniania całej sprawy, co ten obowiązek należał do adwokatów, do pełnomocników stron. Później, niestety, osłabiono moje rozwiązania. Jak to często bywa, ale ja jestem przekonany, że w Polsce można usprawnić sądownictwo. Wymaga to jednak odwagi. Politycy tej odwagi często nie mają.

Czekają do wyborów.

Nie, oni chcą robić to, co się w danej chwili podoba wyborcom.

Populizm. Masz tyle odwagi, żeby iść pod prąd?

Zawsze idę pod prąd.

Wow. Umiesz bronić swoich poglądów?

Ja cały czas ich bronię. Najważniejszą wadą polskiego systemu partyjnego jest brak profesjonalistów w parlamencie.

No właśnie. Dlaczego np. posłowie są na tak niskim poziomie?

Bo ich decyzje podejmowane są nie na podstawie wiedzy, tylko wrażenia, czyli „komuś się coś wydaje”.

A nie można by się obyć bez polityki? Mhm… To chyba głupie, co mówię, przecież polityka służy ochronie interesów państwa.

Ludzie muszą jakoś współżyć, muszą mieć jakieś zasady społecznego współistnienia w wielkich grupach: jak na przykład obywatele naszego państwa, i po to również, żeby decydować, jakie są zasady naszego współżycia. Musi być polityka, musi być debata. Polityka parlamentarna – moim zdaniem – to najlepsze rozwiązanie… Z tym, że dobrze byłoby, żeby polski parlament był elitą elit, a nie żeby tylko się nam tak wydawało.

Nie mogę zrozumieć, dlaczego ci ludzie, którzy siedzieli w jednych okopach przed 1989 rokiem, nagle się podzielili. Walczyli o to samo, a teraz walczą przeciwko sobie. Czy Polska nie jest wystarczającym dobrem, żeby o nią walczyć, a nie kłócić się między sobą?

Moim marzeniem jest, żeby o polityce debatowali merytorycznie. Dziś nie dyskutujemy o sprawach, a jedynie o tym, kto kogo i jak obraził. To, że politycy, którzy przed 1989 funkcjonowali w opozycji demokratycznej, a teraz się podzielili, jest naturalne, bo mieli inne poglądy ideowe, ale łączyła ich walka z systemem.

Ale dzisiaj zioną do siebie nienawiścią, która jest nie do przyjęcia. Nie ma poszanowania dla głowy państwa, prezydenta. To najważniejszy urząd w kraju. Flaki mi się przewracają, jak widzę te absurdalne, napastliwe hasła na Krakowskim Przedmieściu. Każdy może każdego opluć.

Z nienawiścią jest tak jak z miłością. Jednak żeby miłość nie przerodziła się w nienawiść, potrzebna jest kultura obydwu kochanków. U polityków jest podobnie. Im zabrakło kultury politycznej i pokłócili się na dobre.

Skoro mówisz o miłości do bliźniego, to powiedz, co myślisz o wartościach chrześcijańskich?

To są wartości uniwersalne i dla mnie również bardzo ważne. Natomiast jak widzę tych polityków…

Którzy ich bronią? Nie są autorytetami. Mam wielki szacunek do Kościoła, ale moim zdaniem powinien być bliżej człowieka, reformować się.

Właśnie. Jak widzę tych polityków, to od razu przypomina mi się takie powiedzenie: „Modli się przed figurą, a diabła ma za skórą”.

Dlaczego Kościół upiera się przy takich pojęciach jak celibat, jak in vitro, aborcja?

Celibat to zupełnie inna sprawa. To wewnętrzna sprawa Kościoła. Jak wiemy, został wprowadzony w połowie średniowiecza głównie po to, żeby bronić majątków kościelnych i żeby majątek kościelny nie był rozdrapywany przez spadkobierców. Ja nie wnikam w to, co wewnątrz Kościoła się robi. Jeśli poruszamy natomiast prawo kobiety do aborcji i decydowania o własnym ciele czy o zapłodnieniu in vitro, czy nawet  o związkach partnerskich osób tej samej płci, to moim zdaniem działalność Kościoła ogranicza prawa do wolności obywatelskiej. Nie zgadzam się z tym i dlatego walczę, by było inaczej.

Porozmawiajmy o FIFIE (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej). Dlaczego np. nie chcą wprowadzić powtórki (FIFA zabroniła korzystania z monitorów ustawionych przy bocznej linii boiska, na których sędziowie w przypadku wątpliwości mogli obejrzeć raz jeszcze fragment gry – red.). Tak jak ja jesteś fanem piłki nożnej!

Z prostego powodu. Stworzenie takiego elektronicznego sprawdzenia, a nie zdania się wyłącznie na decyzję sędziowską po pierwsze powodowałoby, że zakłócona zostałaby dynamika meczów piłkarskich. Jest FIFA i UEFA, oni bardzo bronią tego, co wymyślili kiedyś Anglicy odnośnie piłki nożnej.

Będziesz na meczu Polska – Niemcy we wrześniu?

Maryla, umówiliśmy się przecież, że pójdziemy razem.

Może w końcu pokonamy Niemców.

Mam nadzieję, bo niemieckiej drużynie brakuje polotu, nawet jeśli gra w niej trzech piłkarzy polskiego pochodzenia.

No nie, nie zgadzam się. Niemcy mają świetną ligę, pełne stadiony, a trener Klopp z Borussii Dortmund to mój idol. Przejdźmy od piłki do jedzenia. Słyszałam, że kiedyś jadłeś indyka i byłeś przekonany, że to łabędź.

I od tego czasu nie lubię indyków. Nie jadam ich już.

Bo myślisz, że to łabędzie?

Tak. Kiedy widzę łabędzia chodzącego po parku Łazienkowskim w Warszawie, wiem, że nigdy nie mógłbym go zjeść.

Ciekawe… A powiedz, czy lubisz spać? Masz sny?

Lubię spać, ale nie mam na to czasu.

A sny?

Miewam interesujące.

Erotyczne?

Erotyczne… Nie.

To może śni Ci się, że uciekasz i nie możesz uciec? Czujesz zagrożenie.

Nie, to są bardziej osobiste sny, związane z moim ładunkiem emocjonalnym. Własne kolory tęczy. Wiesz, że ja ostatnio przez niektórych jestem nazywany Tęczowym Jastrzębiem?

Jakoś mi się z jastrzębiem nie kojarzysz.

No ja też się sobie nie kojarzę.

Bardziej z łabędziem.

Ci ludzie, którzy mnie tak nazywają, mają bujną wyobraźnię.

Słyszałam, że kiedyś ubierała Cię sama pani Jolanta Kwaśniewska?

To trzeba od razu wyprostować. W drugiej połowie lat 80., kiedy wróciłem ze Szwajcarii, Jola była osobą,która miała, i ma do dziś, fenomenalny gust. Jesteśmy przyjaciółmi. A ona żywiła do mnie wiele ciepła. Zdarzało się, że kiedy kupowała garderobę dla swojego męża Aleksandra, to również wybierała coś i dla mnie. Swetry, koszule. Znała mój rozmiar. Podkreślam, że Jola ma fenomenalny gust, więc to były naprawdę trafione ubrania.

Nosisz wyjątkowe koszule…

Mam taką jedną firmę w Polsce. Tę koszulę mam właśnie od nich.

Piękna.

Może być elegancka, na spotkanie w Sejmie, ale mogę nosić ją także wieczorem na balu. To w Bangkoku zauważyli, że jest taka uniwersalna.

Podobno szyją tam garnitury w kilka godzin.

To prawda. A w Polsce wciąż brakuje mi sklepów dla ludzi otyłych, którzy chcą być eleganccy. To nie to samo co popularne sklepy dla puszystych.

Doskonale Cię rozumiem. Mój mąż, który regularnie ćwiczy, ma już takie „baniaki”, że nie mieszczą mu się w rękawach.

W Londynie odkryłem taki sklep, w którym doskonale wiedzą, czego oczekuję. Kupuję tam całą partię rzeczy i mam na kolejne pół roku, rok.

Czy kiedy wracasz do domu, to jesteś cichą myszką?

Wbrew pozorom jestem człowiekiem niezwykle uległym, spokojnym, lubiącym małą stabilizację.

Nie masz wrażenia, że ludzie, w szczególności kobiety, mogą to wykorzystać?

Ja się bardzo cieszę, gdy kobiety mnie wykorzystują. Szczególnie ta jedna. Ta moja.

A jak Cię ogołocą, zostawią i puszczą w skarpetkach?

To trudno.

Zawsze możesz przyjść do mnie na obiad.

Dziękuję Ci. Marylko, jak ja u Ciebie zjadłem ostatnio te kołduny, placki ziemniaczane, ten żurek, te ziemniaczki, to był miód. Twój Andrzej to miał największe szczęście.

Ja też tak uważam. Ciekawe, czy on o tym wie.

Wiem, bo ja mu to ciągle powtarzam.

A Twoje kobiety wiedzą, że trafiły na takiego anioła?

Wszystko robię, być może nieudolnie, żeby ta właściwa to wiedziała.

Jesteś uwielbiany przez kobiety. W ogóle ludzie Cię lubią.

Jak tak sobie rozmawiamy, to muszę powiedzieć, że Ty trochę jesteś podobna do mnie. W sensie charakteru. Jak jesteś na scenie, to budzi się w Tobie demon energii. Ja tak samo miałem, kiedy wykonywałem zawód adwokata. Również w polityce jestem stanowczy, podejmuję polemikę. Wielu uważa, że jestem w tym dobry. A w domu? Spokojniutki… Kiedy patrzę na Twoje relacje z mężem Andrzejem, z synem Jędrkiem, to utwierdzam się, że jesteśmy podobni. Dom Maryli Rodowicz również jest spokojniutki. Z niebywałym gustem i wspaniale urządzony.

Dziękuję, my też jesteśmy dumni z tego domu.

Mamy coś z siebie. Na zewnątrz ofensywni, dynamiczni. W środku spokojni. I kto wie, czy nie potrzebujemy o wiele więcej opieki, ciepła, niż się wszystkim wydaje.

O tak. Ja potrzebuję.

Ja też. Chociaż pamiętaj, Marylo, że tak jak powiedziałem, daję kobiecie pełne oparcie na moim ramieniu.

Tak, pamiętam. To jest ta męskość.

Z Ryszardem Kaliszem rozmawiała: Maryla Rodowicz
zdjęcia: Magda Wunsche & Samsel
źródło: Gala 23/2011

Powrót